Το πρόγραμμα υλοποιείται με τη συγχρηματοδότηση του Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, στο πλαίσιο του “ΚΑ220-SCH-Cooperation partnerships in school education” και ελέγχεται από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (IKY) στην Ελλάδα. Υλοποιείται από την ActionAid και το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) στην Ελλάδα, το Jyväskylän Yliopisto στη Φινλανδία, την Oxfam Onlus στην Ιταλία και το Rogers Személyközpontú Oktatásért Alapítvány στην Ουγγαρία.